Anketa: Co si čeští podnikatelé myslí o elektronické evidenci tržeb

  • Redakce HN oslovila pro svůj speciál k elektronické evidenci tržeb několik podnikatelů a zeptala se na to, co si o novince myslí.
  • Například finanční ředitel Slevomatu Tomáš Cibulka říká, že pokud by byl ministrem financí, zavedení EET v Česku by podporoval. Opačně by na místě Andreje Babiše postupoval Jan Papež, majitel cestovní kanceláře Marco Polo.
  • "Přijde mi až naivně trapné jak na sebe poukazují ,podnikavci‘, kteří se v médiích vymlouvají na velké náklady se zavedením evidence, kvůli kterým budou mít určitě ,existenční problémy‘," říká Zdeněk Černý, majitel firmy Biomac.

Hospodářské noviny oslovily několik českých podnikatelů a zeptaly se na jejich názor na elektronickou evidenci tržeb.

Radim Jančura, Dušan Plaček nebo Jindřich Fikar odpovídali na dvě otázky:

1. Kdybyste byl ministrem financí, prosazoval byste zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v Česku?

2. Jak by se změnilo odvětví vašeho byznysu, kdyby v něm byla tato evidence zavedena?

Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency

1. Pokud má někdo dilema, zda se v Česku daří šedé ekonomice, nechť si provede jednoduchý test. Stačí zajít do Makra a pozorovat druhy plateb na pokladnách. Většina zákazníků platí hotově, velká část z nich si nejdříve vybere peníze z bankomatu u vstupu a pak platí cash. Všichni zákazníci Makra jsou podnikatelé, kteří mají účet a k němu platební kartu. Mají dokonce možnost platit na fakturu, přesto preferují hotovost, neboť chce-­li podnikatel nepřiznat příjmy, musí schovat i vstupní náklady.

2. V našem byznysu se EET takřka vůbec nedotkne autobusové a vlakové dopravy, neboť zde fungují většinou velké firmy, které si tyto triky dovolit nemohou. EET však bude zkázou pro nepoctivé taxikáře, kteří dnes nepřiznají dle odhadu ministerstva dopravy na šest miliard korun ročně. Kontroly taxikářů v Praze jsou výjimečné, pokud kontrola přijde, taxikář řekne, že mu taxametr někdo z auta včera večer ukradl, a sám ho hodí do Vltavy. EET tento problém vyřeší a nastolí spravedlnost mezi slušnými taxikáři a zloději. Zloděj není jen ten, kdo okrádá zákazníka, ale i ten, kdo okrádá stát.

Zdeněk Černý, majitel firmy Biomac, výrobce dřevěných palet a briket

1. Pokud nebude mít elektronická evidence tržeb zase nějaké ty české díry, které ihned "zlaté české hlavičky" (a nejen české) objeví a využijí, tak v každém případě jsem pro její zavedení. Není přece možné přijít do vietnamské tržnice, koupit si třeba boty, a když chcete lístek pro záruku, tak vám boty vezmou z ruky a neprodají − a to se stalo! Taky není možné, aby luxusní, plně obsazené restaurace ve velkých městech vykazovaly 10 let ztrátu. To si pak děláme z poctivých podnikatelů blázny.

2. Nás se elektronická evidence tržeb nedotkne nijak, od počátku našeho podnikání prodáváme vše s doklady a elektronickou evidencí. Přijde mi až naivně trapné jak na sebe poukazují "podnikavci", kteří se v tisku a televizi vymlouvají na velké náklady se zavedením evidence, kvůli kterým budou mít určitě "existenční problémy". Vzkaz pro ně: když neutáhnete malou evidenční pokladničku raději nepodnikejte. Jsem zvědav kolik bude zrušených nebo pozastavených živností. Žádné.

Obecně na závěr: Na odvodech daní a s tím související i evidenci tržeb stojí státní kasa. Už tak jsme promarnili 25 let. Negativním vzorem je v tomto Ukrajina, kde nikdo žádné daně neodvádí, šedá ekonomika jim funguje lépe než legální a oni se pak diví že na nic nemají peníze. Nemají na cesty, na infrastrukturu, nemají na zdravotnictví, atd. Tohle snad v Česku nechceme.

Jan Papež, majitel cestovní kanceláře Marco Polo

1. Neprosazoval. Snažil bych se hledat především v oblasti velkých daňových úniků a snažil bych se nastavit daně živnostníkům tak, aby byly pro živnostníky co nejvíce pohodlné a přitom znamenaly výběr. Jsou země, kde živnostník zaplatí na začátku roku paušální daň (bez ní nemůže podnikat) a pak už na nic nemusí myslet. Stát tak dostane ihned na začátku roku velké peníze, nemusí dělat žádné kontroly a je zároveň zajištěn rozvoj podnikání.

2. V našem oboru je mnoho aktivit ve venkovním prostředí, kde se hradí věci na místě. Neumím si úplně představit, jak takové aktivity skloubit s EET. To budeme mít nějaké mobilní kasičky? Nebo se vše bude muset prodávat předem? Našemu podnikání by nejvíce prospělo to, co jsem uvedl výše. Příklad: chceš pronajímat čluny na sjíždění řeky? Jsi sám nebo jen s jedním zaměstnancem? Uhraď takový a takový paušál do 15. ledna a podnikej. Máš pět zaměstnanců? Tak uhraď takový a takový paušál. A podobně. Kontrola jen zjistí, zda máš uhrazený paušál a zda je v souladu s tvým podnikáním. Když ne, žádná pokuta, zákaz pro ten rok podnikat. Snadné, přehledné, snadno kontrolovatelné a stát má jisté peníze.

Jindřich Fikar, majitel Čokoládoven Fikar

1. Ne. Ti nejmenší podnikatelé, kteří se živí sami, spoustu krámků a malých hospod zavřou. Samozřejmě že si něco prodají načerno a nezdaní. To, co nezdaní, ale bude určitě méně, než když krámek zavřou a budou na podpoře.

2. Mojí firmy se to nedotkne vůbec. Posílí ale ještě více ty největší obchodní řetězce, se kterými tak "úspěšně" bojují naši politici.

Tomáš Cibulka, finanční ředitel Slevomatu

1. Ano.

2. Odvětví našeho byznysu by se nijak nezměnilo.

Viliam Sivek, majitel hotelové sítě Sivek Hotels

1. Jako podnikatel musím být realista a řešit skutečné úkoly, připravovat podnikatelské vize. Úvaha "co byste dělal, kdybyste byl" je pro mne nereálná. To neodpovídá mému zaměření. Já musím zajistit chod firmy, která musí dosahovat zisku a zabezpečit mzdové prostředky pro mé zaměstnance, na které jsou vázány jejich rodiny. V mé práci tedy nemůže být, co bych dělal, kdybych byl. Takový přepych si nemohu dovolit.

Alexander Lochman, dovozce vín, BACCHUS Vins & Champagnes 

1. Každý ministr financí má povinnost zajistit inkaso daně, to je zcela legitimní. Elektronická evidence tržeb je jeden z nástrojů, který však vytváří dodatečné náklady na podnikatele, což se v této konjunktuře může stát zátěží.

2. Konkrétně v našem byznysu by se nezměnilo nic, akorát by přibyly dílčí náklady na zřízení a případně i provozování vykazování elektronických tržeb. Obávám se však více odvětví pohostinství, ve kterém existují mnoho malých hospod, malých privátů. Některé vesnické hospody jsou společenským centrem pro sociální interakci a existuje riziko, že se tato rurální zařízení rozhodnou ukončit svojí činnost.

Gevorg Avetisjan, jednatel cukrářské společnosti Marlenka

1. Nikdy jsem se ministrem stát nechtěl, ani jsem o tom nikdy neuvažoval.

2. Naše společnost již používá registrační pokladny, proto bude-li zavedena elektronická evidence tržeb, budeme to samozřejmě akceptovat a věřím, že to pro nás nebude v zásadě nic nového.

Dušan Plaček, český lídr na trhu s potřebami pro domácí zvířata

1. Zavedení EET chápu spíše jako politické rozhodnutí. Například když slíbíte voličům, že zavedete EET, tak byste minimálně tento slib měl prosazovat. Musíme si uvědomit, že DPH je klíčovou daní pro příjem do státního rozpočtu a v tržním prostředí je důležité, aby všichni hráči hráli podle stejných pravidel. Proto se domnívám, že dodržování těchto pravidel by mělo být v zájmu nás všech. Kdybych byl ministrem financí, nejprve bych ale využil všech možných dostupných instrumentů, které jsou již zakotveny v současné legislativě (případně bych novelizoval). EET bych začal prosazovat až jako poslední možnost a to bych si musel být jistý, že to minimálně zatíží podnikatelskou sféru.

2. Netroufám si to úplně odhadnout, ale v zásadě se asi nic důležitého nestane. Střední a větší firmy to jednorázově zatíží administrativně i finančně a budou pokračovat nadále svým životem. Obávám se, že u menších živnostníků zeslábne motivace dál pokračovat v podnikání, někteří možná i skončí. Jen se lehce zrychlí trend konsolidace trhu.

Jiří Ponrt, finanční ředitel Alza.cz

1. EET je jednou z cest, jak si ohlídat výběr daní – a to jak DPH, tak daně z příjmu.

2. Pro nás, jakožto jednoho z největších maloobchodních hráčů, je klíčová rychlost, stabilita systému a off-line backup řešení, tak aby zákazník nepocítil žádné negativní dopady. Podle dostupných informací by EET měla probíhat přes internetové připojení a propisovat se zpět na účtenku zákazníkovi. To předpokládá odezvu v řádech setin sekundy, jinak hrozí kolaps systému, jaký známe například v případě registrace vozidel či zavádění datových schránek.

Zdroj ZDE