Elektronická evidence tržeb schválena. Navzdory obstrukcím

Koalice ve sněmovně i přes obstrukce prosadila elektronickou evidenci tržeb. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila taky doprovodný zákon, který mimo jiné zařadí stravovací služby kromě podávání alkoholických nápojů do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nyní jsou v sazbě 21 procent.

Koaliční poslanci prosadili konec debaty o zavedení EET navzdory námitkám ODS I TOP 09. Pravicové strany na protest odešly z jednacího sálu. Komunisté se zdrželi hlasování.

Koalice podle šéfa ODS Petra Fialy znásilnila jednací řád, když debatu nekompromisně ukončila. Občanští demokraté počítají s ústavní stížností, podle Fialy jeho strana zákon zruší, pokud bude ve vládě.

Fiala dnešní den označil za černý den pro české živnostníky i českou parlamentní demokracii. „Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci ve sněmovně.

němovna také ještě před celkovým hlasováním podpořila v dílčím hlasování koaličně dohodnutý návrh lidovce Jaroslava Klašky, který se týká zejména řemeslníků. Údaje o tržbách by měli posílat do centrální evidence jako poslední, zřejmě až od května 2018. Evidence tržeb dopadne nejprve na restaurace a hotely, a to patrně od letošního listopadu. Po třech měsících přibude maloobchod a velkoobchod, předpokládá norma. Všechna ostatní odvětví vyjma řemeslníků by měla začít evidovat tržby od 16. měsíce od účinnosti zákona, pravděpodobně od března 2018.

Babiš: I senioři dokáží ovládat kalkulačku

Pravice tvrdí, že evidence tržeb ztíží život hlavně menším podnikatelům, obává se taky možného zneužití dat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však opakovaně ve svém vystoupení ve sněmovně zdůraznil, že se není čeho obávat a že evidence tržeb povede k narovnání podnikatelského prostředí.  „Evidence tržeb se nebude týkat jen malých podnikatelů a živnostníků. Bude pro všechny, kteří budou přijímat tržby v hotovosti. A co stále dokola trvdí  například představitel Asociace podnikatelů a manažerů, že velké firmy budou mít výhodnější režim, je skutečně trapná lež. Důkazem je znění samotného zákona, ve kterém nic takového není a nic ani nebylo,“ konstatuje.

Na to pak později reagoval poslanec a místopředseda hnutí Úsvit - NK Karel Fiedler, že s velikostí podnikatelů to myslel tochu jinak. „Zákonem o EET se řeší určité věci, ale projednávat by se daly i jiné zákony, který by přinesly příjmy do státního rozpočtu. Například, zda 42 miliard vyplácených na podporu solárů musíme vyplácet v tomto objemu. Případně, když pan ministr Babiš 22. ledna uvedl, že EET je určena pro všechny podnikatele za stejných podmínek, ale vzápětí se  pak dozvídáme, že někteří podnikatelé by měli mít nižší DPH na točené pivo, ale jen ti, kteří provozují restaurace, proto mám k tomu výhradu, “ vysvětlil Fiedler.

Někteří poslanci však argumentovali, že by se EET neměla vztahovat na lékaře vzhledem k vysokému počtu lékařů v předdůchodovém a důchodovém věku. Upozorňovali  na to, že dvacet procent lékařů nemá žádné elektronické vybavení a že je zde riziko, že raději své ordinace zavřou, než by si nějaké zařízení pořizovali a učili se s ním pracovat.

 „Lékaři jsou v podstatě vědci, vzdělaní a inteligentní lidé a prohlašovat, že nezvládnou zadat částku do jednoduchého zařízení, je snižováním úrovně jejich vzdělání a inteligence. Nebudeme rozlišovat mezi seniorem provozujícím hospodu a seniorem lékařem. Díky otevřenému technickému řešení EET, bude moci trh oběma skupinám nabídnout takové zařízení, které budou umět ovládat,“ dodal Babiš.

Zdroj: ZDE