Elektronická evidence tržeb se vyplatí, říká ministerstvo financí. Čeká dvanáct miliard navíc

Dokáže stát díky připravované elektronické evidenci tržeb vybrat více peněz, než se spotřebuje na její zavedení a provoz? Podaří se díky ní vybrat více daní? Nevznikne jen další superzakázka na software za stovky milionů, která nakonec nepřinese žádný užitek?

Podobné pochybnosti zaznívají před chystaným startem nového systému nejenom od podnikatelů, ale také od opozičních politiků. Jako argument jsou přitom používány i výsledky z Chorvatska, které je pro českou vlády při zavádění elektronické evidence tržeb vzorem.Kritici zaváděné novinky také poukazují na příliš vysoké náklady spojené se zaváděním nových opatření. „Půjde nejenom o náklady na hardware a software, ale vzroste i počet úředníků a kontrolorů. Takže dlouhodobě dojde k nárůstu nákladů státu,“ je přesvědčena Alexandra Udženija.

Podle ministerstva financí však propočty ukazují, že se zavedení elektronické evidence tržeb vyplatí. „Celkové prvotní náklady jsou ve výši maximálně 350 miliónů korun, a to včetně marketingu, PR a dalších věcí. Samotný systém vytendrujeme někde kolem 250 až 280 milionů,“ vysvětlil Andrej Babiš.

Na samotný provoz systému bude podle něj potřeba přijmout zhruba 80 celníků a přibližně 200 zaměstnanců finančních úřadů. Na platy zaměstnanců a údržbu systémy by tak mělo jít kolem 250 milionů ročně.

„Přitom náš realistický odhad je, že se díky novému systému podaří na daních vybrat o 12 miliard více. Návratnost je skvělá, myslím, že je to výborný byznys,“ zdůrazil ministr financí.

Podle něj se stát snaží při zavádění systému co nejvíce šetřit a maximálně využívat současných kapacit. „Budeme mít callcentrum, a protože šetříme, nebudeme ho hledat externě, ale využijeme call centra, které mají České dráhy,“ konstatoval Andrej Babiš.

Vice informací ZDE :