Kolik bude EET stát firmy?

„Firmy to celkem může stát jednu až tři miliardy, ale je to opravdu velmi hrubý odhad,“ řekl Novinkám předseda AMSP Karel Havlíček. Evidence elektronických tržeb bude podle něj znamenat připojení kolem půl miliónu platebních míst. Z nich třetina nyní nemá žádné pokladny, zbývající dvě třetiny budou muset provést u pokladen větší či menší technické úpravy.

„Orientačně lze počítat s cenou čtyři až deset tisíc za upgrade pokladního místa. K této ceně bude třeba připočíst návštěvu technika, podle regionální odlišnosti zhruba dva až čtyři tisíce korun,“ dodal Havlíček.

Jelikož půjde o evidenci on-line, pokladny musí být připojené k internetu. Telekomunikační poplatky za přenesená data odhaduje asociace v řádu stovek korun měsíčně pro jedno místo. Pokud by každé místo platilo dvě stě korun, jedná se měsíčně o sto miliónů korun.

Ministerstvo financí na dotaz Novinek celkový odhad nákladů pro firmy neuvedlo, malé firmy se ale podle nich vejdou do jednotek tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že evidence elektronických tržeb nenařizuje žádné stanovené zařízení a umožňuje využívat širokou paletu zařízení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony, předpokládáme minimální náklady pro podnikatele. U nejmenších podnikatelů půjde maximálně o několik tisíc korun jednorázově nebo stokoruny měsíčně, u větších často jen o upgrade softwaru,” řekl Novinkám mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

„Ministerstvo financí zároveň pro nejmenší živnostníky zvažuje slevu na dani z příjmu z titulu pořízení příslušného zařízení,” dodal.
Tablet a tiskárna nemusí stačit

Nejlevnějším řešením pro obchodníky, kteří dosud pokladny nemají, bude i podle AMSP chytrý telefon či tablet a malá tiskárna, které lze nejlevnější pořídit zhruba za pět tisíc. Asociace ale upozorňuje, že toto řešení nebude v mnoha případech stačit. Cena nových pokladen pro střední a větší provozy se přitom pohybuje od dvaceti až po šedesát tisíc korun.

PŘIBLIŽNÉ NÁKLADY
•    Malé provozy
Mohou se vejít do investice 5 - 20 000 Kč za předpokladu, že provoz si vystačí se smartphonem nebo tabletem a připojenou tiskárnou pro daňové doklady. Toto řešení však velmi pravděpodobně nebude vyhovovat většině provozů a náklady na vyhovující pokladní systém mohou být mnohem vyšší.
•    Střední provozy
Pokud bude takový provoz pořizovat pokladnu nebo pokladní systém, lze uvažovat o ceně cca 30 - 60 000 Kč na jedno pokladní místo. Provozy tohoto typu nemohou použít tzv. levné řešení typu smartphone nebo tablet. Pro většinu provozů je svou funkcí a životností nevyhovující.
•    Velké provozy
Pokud bude takový provoz pořizovat pokladnu nebo pokladní systém, můžeme uvažovat opět o ceně cca 30 - 60 000 Kč na jedno pokladní místo.
 Zdroj: Studie AMSP

Ministerstvo financí se při zavádění elektronické evidence tržeb inspirovalo v zahraničí, za příklad uvádí Chorvatsko. Obchodníci by měli povinnost vydat účtenku a kupující ji přijmout, což má omezit šedou ekonomiku. Ministerstvo doufá, že se tak ročně podaří na DPH vybrat až o dvanáct miliard více. Současně počítá se snížením sazby DPH pro restaurace.

Zdroj : ZDE