Lidovci říkají ne současné podobě zákona o elektronické evidenci tržeb

Ministři za KDU-ČSL nechtějí ve vládě projednávat návrh zákona o elektronické evidenci tržeb v současné podobě, jak ho pro vládu připravil ministr financí Andrej Babiš. iDNES.cz to při příchodu na vládu řekl první místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka. Je takto domluven i s předsedou Pavlem Bělobrádkem.

„Když jsem si ten materiál a související materiály důkladně prošel a dlouho do noci jsem to studoval, tak musím říci, že je tam spousta věcí, které nám nedávají odpovědi na naše otázky, například kolika subjektů se to dotkne, kolik ty subjekty odvádějí na daních, jaké s tím mají náklady, to budeme chtít doplnit. Navíc jsou v tom materiálu faktické chyby,“ řekl iDNES.cz Jurečka.

„Tak jak je teď ten materiál předložen a vidíme tam chyby, tak bych pro něj nezvedl a zdržel bych se, nebo hlasoval proti. Jsme takto domluveni i s panen předsedou. Nám nejde o nic jiného, než aby ten materiál byl kvalitní,“ uvedl druhý muž KDU-ČSL. Vadí mu třeba, že se v návrhu neřeší, aby bylo nařízením vlády jasně určeno, koho se elektronická evidence tržeb dotkne. Proto lidovci chtějí, aby se zákon teď ve vládě vůbec neprojednával.

Babiš: Myslel jsem, že jsme už lidovce přesvědčili

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš si myslel, že spor o evidenci tržeb v koalici už skončil. „My jsme to KDU-ČSL vysvětlovali dlouho. Považoval jsem to za uzavřené,“ řekl ministr financí Babiš. Je překvapen, že podle lidovců jsou v zákoně ještě nejasnosti. Přinesl si na vládu velký graf, jak se vyvíjel počet živnostníků a podnikatelů v Chorvatsku, kde se zákonem inspiroval, a ukazoval na něm, že jejich počet neklesl, naopak stoupl.

Babiš si od zákona slibuje lepší výběr DPH a omezení šedé ekonomiky. Návrh, který ve středu přinesl Babiš vládě, počítá také s tím, že k ceně jídla v restauracích se bude připočítávat nižší sazba DPH 15 procent místo dosavadních 21 procent.

Právě restaurací, hotelů a stravovacích služeb by se měla elektronická evidence tržeb týkat v prvé řadě, podle Babiše od února příštího roku. Později v průběhu roku také velkoobchodu a maloobchodu. Ministerstvo financí si od toho slibuje, že stát vybere na dani z přidané hodnoty o více než 12 miliard korun ročně navíc.

Kompenzací pro hostinské má být snížení sazby daně na jídlo prodávané v restauracích z 21 na 15 procent. To se ale nebude týkat alkoholu. Zároveň chce Babiš zavést jednorázovou slevu 5 000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Vládní právníci podle ministra financí nechtějí žádné výjimky

Na dotaz iDNES.cz, jak to bude s řemeslníky a zda se jich zákon také bude týkat, Babiš opáčil, že legislativní rada vlády navrhuje, aby zákon platil pro všechny, okamžitě. „S tím my nesouhlasíme. Řemeslníky neřešíme. Chceme začít restauracemi a službami, hotely, maloobchodem. Je to revoluční projekt, náročný na hardware, software a výběrové řízení. Musíme to zavádět postupně,“ uvedl Babiš.

Pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 se zákonem kategoricky nesouhlasí a avizují, že se přijetí zákona ve Sněmovně pokusí zabránit všemi prostředky. A ODS už také řekla, že když se jí to nepovede, tak ihned poté, co se vrátí do vlády, povinnou elektronickou evidenci tržeb zruší.

Babiš řekl, že protestům pravice nerozumí. „Potřebujeme peníze do rozpočtu. Je to zásadní věc, která pomůže vylepšit výběr daní. Hlavně už si konečně musíme říci, že bychom měli začít být pyšní na to, že platíme daně, a ne, že jsme podvedli stát, tudíž sami sebe,“ prohlásil ministr financí.

Zdroj : Idnes