Alergeny v maloobchodě

V případě maloobchodního prodeje zboží jsou provozovatelé od 13.12.2014 povinni zajistit uvádění alergenů u prodávaného zboží. Z hlediska praxe je uvádění alergenů řešeno takto :

Balené zboží
Alergeny je povinnen uvádět výrobce na obalu zboží a tudíž maloobchodní prodejce tento problém neřeší, kromě "povinnosti" si zkontrolovat jestli dodavatel zboží alergeny skutečně na obalu úvadí, jelikož v případě kontroly ze strany ČOI, může být maloobchodní provozovatel postihován i za případy, kdy nabízí balené zboží obsahující alergeny a výrobce neuvede alergeny na obalu.

Nebalené zboží (maso, uzenina, pečivo, ovoce, zelenina apod.)
Na rozdíl od baleného zboží, je u nebaleného zboží uvádění údajů o alergenech zcela na maloobchodním prodejci. Informaci o výskytu alergenů ve zboží získá od výrobce či dodavatele, ale vlastní umístění (tisk) těchto údajů musí zajistit svými prostředky. Alergeny je nutné uvádět na cenovkách či etiketách zvýrazněně. tj např. větší velikostí písma, jiným pozadím písma, tučným písmem, podtrženým písmem, případně velkými písmeny (např. tam, kde není možné z důvodu omezených možností tiskového zařízení použít tučné či zvýrazněné písmo).

CenovkaVelka

Seznam alergenů najdete ZDE